İlandaki 692 daireden sadece 3'ü asgari ücretin altında!

Kadıköyde Geçinemiyoruz Kampanyası kapsamında kiralık daire raporu yayınlandı.

Yayınlanan raporda ekonomik krizin gittikçe arttığı gözler önüne serildi. Vatandaşların konut kiralarını, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğine de vurgu yapıldı.

İSTANBUL'DA KİRALAR TÜRKİYE GENELİNİN İKİ KATI

Raporda Türkiye genelinde kira ortalama fiyatının 3 bin 100 TL olduğu ifade edilirken, İstanbul'da bu ortalamanın 6 bin 500 TL'yi bulduğu ifade edildi.

"MAKAS HER GEÇEN GÜN AÇILIYOR"

Raporda, "İstanbul'da asgari ücreti aşan kira ortalaması ile birlikte hane halkı gelirinde kiraya ayrılan payın da her geçen gün arttığı görülüyor. Birleşmiş Milletler (BM) yaşamaya elverişli konut kriterlerine göre konut masraflarına ayrılan payın en fazla yüzde 30 olması gerekirken Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da bu makas her geçen gün açılıyor" açıklaması yapıldı.

KADIKÖY'DE ORTALAMA YÜKSELİYOR

Ayrıca raporda şu ifadelere yer verildi:

"Kadıköy'de şuan mevcut 692 kiralık daire ilanının ortalaması hesaplandığında 17 bin 381 TL olduğu görülüyor. Mevcut ilanlar içerisinde özellikle 50 bin TL'den 160 bin TL'ye uzanan 20 adet astronomik ilanı araştırma kapsamından çıkarmak için, filtreyi biraz daha genişleterek 30 bin TL ve altı ilanları kapsayan ikinci bir inceleme yaptığımızda ortalama kiranın 12 bin 987 TL, filtreyi biraz daha genişlettiğimizde 20.000 TL ve altı ilanları sadece incelediğimizde ortalama kiranın11.762 TL'ye düştüğü sonucu ulaşıldı. Ne yazık ki 20.000 TL kiralar mevcut konut fiyatları değerlendirildiği sadece Kadıköy'ün gelişmişlik ya da gelir düzeyinin İstanbul ortalamasının üstünde olması ile açıklanamaz. İstanbul'un neredeyse her semtinde bu fiyatlara özellikle yeni binalarda kiralık daire ilanlarınarastlanmakta."
 
Üst Alt