Taksi zamları şoförleri müşterisiz bıraktı

UKOME tarafından İstanbul'da toplu taşımaya yapılan yüzde 40'lık zammın ardından taksi açılış ücreti 9,80 lira, indi-bindi ücreti ise 28 lira olmuştu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yüzde 40’lık zamdan memnun kalmadıklarını söylese de taksici esnafı ve vatandaşlar yüksek fiyatlardan şikayet ediyor.

Artan yakıt masrafları nedeniyle zor günler geçiren taksici esnafı ise gelen zamma sevinemedi. Çünkü gelen zammın ardından müşterilerini kaybettiler.

"MÜŞTERİ SAYIMIZ AZALDI"

Taksi şoförleri, “Zam bekliyorduk ama şimdi zam geldiğine pişman olduk. Fiyatlar artınca müşteri sayımız azaldı” diyerek yaşadıkları hayal kırıklığını anlattı.

Sözcü'den Batuhan Serim'in haberine göre geçtiğimiz Ramazan ayında gece 2-3’e kadar müşteri yoğunluğu olduğunu belirten taksiciler, bu sene saat 22.00’dan sonra müşteri bulamadıklarını aktardı. Taksiciler, bunun sebebinin, ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşların taksi parası ödemek istememesi olduğunu söyledi.

VATANDAŞ KISA MESAFELERDE ARTIK YÜRÜMEYİ TERCİH EDİYOR

Bir taksici esnafı, “İndi-bindi neredeyse 30 lira oldu. İnsanlar, ‘Bu parayı vereceğime yürürüm’ diyor. Yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi tercih ediyorlar. Uzak mesafeler için de taksiyi değil, otobüsleri, metroları veya dolmuşları tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.
 
Üst Alt