Bakan Nebati 'düşecek' demişti! Enflasyon beklentisi yükseliyor

Bakan Nebati'nin açıklamalarının ardından piyasalar enflasyon tahminini yükseltti. Mart ayında yüzde 60'i geçen enflasyondan sonra 5 Mayıs'ta açıklanacak enflasyon oranının yüzde 70'e yakın olacağını tahmin ediyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin düzenlediği enflasyon anketine göre, ankete katılan 16 kurumun medyan beklentisi nisan ayında TÜFE’nin aylık yüzde 6,2; yıllık yüzde 68,3 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde oldu. Nisan ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 4, en yüksek beklenti ise yüzde 7,8 seviyesinde gerçekleşti.

MEDYAN BEKLENTİSİ YÜZDE 55


Mart ayı anket döneminde yıl sonu enflasyon beklentisini paylaşan 20 kurumun beklentisi medyanda yüzde 45’ten nisanda yüzde 55 seviyesine yükseldi.

REKOR KIRDI


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mart ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 61,14 olarak gerçekleşmişti. Verilere göre aylık bazda artış ise yüzde 5,46 olarak açıklanmıştı. Çekirdek enflasyon yüzde 48,39 olarak kaydedilirken, üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas 53,8 puanla yine rekor kırmıştı.
 
Üst Alt