ABD enflasyon verileri öncesi dolar ve euroda yükseliş

Dolar/TL ne kadar yükselecek bilinmiyor fakat 2021 yılının son aylarında ekonomik belirsizlikler ve TL’de yaşanan kayıplar enflasyonu patlatırken verdiği hasarlar devam ediyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde dolarda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) müdahalelerinin ve dövize endeksli mevduatla birlikte 13,50 civarında görülen yatay seyir, bozuldu.

Dolar 20 Aralık'tan beri ilk kez 17 seviyesini gördü. Analistler bu yükselişe enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının sürmesine neden olduğunu belirtiyor.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR
Dolar/TL dün yüzde 0,3 azalışla 17,3164'ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,36 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise 17,47 civarında yükselişini sürdürüyor.

Analistler, bugün yurt dışında İngiltere'de sanayi üretimi ve dış ticaret verileri, Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), euro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ABD'de TÜFE ile birlikte Fed'in Bej Kitap Raporu'nun takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.460 ve 2.500 seviyelerinin direnç, 2.390 puanın destek konumunda olduğunu bildirdi.

EURO/DOLAR PARİTESİ SON 20 YILIN EN DÜŞÜĞÜNE GERİLEDİ
Avrupa'da pay piyasaları dün pozitif bir seyir izlerken, euro/dolar paritesi 1,0000 seviyesini test ederek son 20 yılın en düşüğüne geriledi. Euro/dolar paritesi, euro’nun tedavüle girdiği tarihten bu yana ilk kez ‘1’ değerini gördü. AB para birimi olan euro, 1 Ocak 2002’de tedavüle girmişti. O tarihte 1 euro’nun değeri, 1.1743 dolar düzeyindeydi.

Fed'in şahin politikalarını agresif şekilde devam ettirebileceğine ilişkin beklentilerin güçlü kalmaya devam etmesine karşın Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) artan jeopolitik riskler nedeniyle yeterli politika alanına sahip olmayabileceğine yönelik endişeler euroyu baskılıyor.
 
Üst Alt